CHARLES RIVER DOG TRAINING CLUB, INC.

30th All-Breed Obedience Trial
and 2nd Rally Obedience Trial

March 15 & 16, 2008
Masterpeace Dog Training Center, Franklin MA

Obedience Trial Results: March 15, 2008

Novice A - Judge: Martin Haspel
1. Hollis McGuire & Caernac’s Ms Action MX AXJ (Labrador Retriever) 196
2. Ida Freimer & Sweetbay’s Magic RN (Newfoundland) 193
3. Danette Smith & Foxfun’s Galileo (Labrador Retriever) 188
4. Monique Bertrand/Debbie Hiley & Hiley Winsome Ways (Am Staffordshire Terrier) 187.5

Novice B - Judge: Martin Haspel
1. Kurt Smollin & Webshire’s In High Gear JH (Golden Retriever) 199
2. Karen Kennedy & Pleasant Pine’s A Bit Of Mischief CD SH (Labrador Retriever) 198
3. Wendy Shapiro & Baymoor Annwyl Quillan (Pembroke Welsh Corgi) 197+
4. Sally Bridges & Ch Huntlane Skywalker One Song NH OA (Flat-Coated Retriever) 197

Open A - Judge: Terri Clingerman
1. Susan LeVasseur & Ch MACH Stirling Blackstone Spitfire CD RE (Airedale Terrier) 196.5
2. Carolyn Borkowski & Starquest’s Ain’t Misbehavin’ CD (Golden Retriever) 195
3. Linda Mscisz & Sunrise Crystal Blue Persuasion CD JH RE (Germand Shorthaired Pointer) 190
4. Dawn Terrill & Adirondac Bustd At The Bordr CD SH AXP OJP (Golden Retriever) 187

Open B - Judge: Terri Clingerman
1. Beth Chapman & OTCH Westwind Nite-Sky of Montana UDX8 (Labrador Retriever) 199
2. Rita Gadomski & OTCH Winthrop-Gadomski's Grover UDX14 (Golden Retriever) 198.5
3. Annie Catterson & Ch Anahorish Kinsale UD MH (Flat-Coated Retriever) 198
4. Len Gadomski & They Call Her Jawins Zena UDX17 (Doberman Pinscher) 195.5

Utility A - Judge: Phyllis Broderick
1. Betsey Kilmartin & Ready Watch Me Sasha RA CDX (Toy Poodle) 190
2. Theresa Murphy & Jmarks Top Caliber CDX AX MXJ (Labrador Retriever) 187
3. Barbara Ann Archer & Sabri’s Gone With The Winds CDX (Doberman Pinscher) 176.5

Utility B - Judge: Phyllis Broderick
1. William Lane & Silvercreek Cape Cod Ranger (Chesapeake Bay Retriever) 192.5
2. Bobbie Crissey & Cara’s Easy Does It Once Again UDX TDX VCD1 OA NAJ (Doberman Pinscher) 191.5
3. Annie Catterson & Ch Anahorish Kinsale UD MH (Flat-Coated Retriever) 198
4. Betsey Kilmartin & Ready Watch Me Pamina UDX (Toy Poodle) 186

High in Trial: Beth Chapman & OTCH Westwind Nite-Sky of Montana UDX8

High Combined: Annie Catterson & Ch Anahorish Kinsale UD MH


Rally Trial Results: March 16, 2008

Rally Novice A - Judge Ms Laurey Weiner
1. J Barrett & Lucy Sierra Jazz (Beagle) 94
2. Linda/Jeffrey Mendehall & Rockwoods Little Blue Angel NA OAJ (Shetland Sheepdog) 87
3. Laura Cowperthwaite & I Ledge K-Cows Joxer The Mighty (Australian Cattle Dog) 86
4. Nancy/Linda Bates & Betruf Agile Ariel (Bernese Mtn Dog) 78

Rally Novice B - Judge Ms Laurey Weiner
1. M. Breslin Benyo & Ivy CD CGC (Staffordshire Bull Terrier) 100
2. Roxanne McHatten / Jason Gura & Meri-Mors Conversation (Australian Shepherd) 99
3. Pamela Demetrion & Majestx Double Take MX MXJ (Labrador Retriever) 98/1:27:69
4. Karen Squier & Keedox High Flyer RN (Keeshond) 98/1:50:89

Rally Advanced A - Judge Ms Laurey Weiner
1. Ida Freimer & Sweetbay’s Magic RN (Newfoundland) 96
2. Nancy McDonald & Morning Star Left hand Man RN (Golden Retriever) 95/2:01:66
3. Pamela Demetrion & Legacy Hot Off The Press RN (Labrador Retriever) 95/2:08:63
4. Alice Thayer & Shaker Hill Moli V Greenkees RN (Keeshond) 93

Rally Advanced B - Judge Ms Laurey Weiner
1. Roxanne McHatten / Jason Gura & Cossacks Dark Angel CD RN (Australian Shepherd) 100
2. Cheryl Palmer & Puddleducks Kyla O’Fairview UD SH RN (Labrador Retriever) 100
3. Michelle McCafferty & Bradcliffe Seamus MacDervish CD RE OA OAJ JE (Border Terrier) 99
4. Alanna Kelly & MACH Belcroft Lightn Strikes CDX RE HSAs OF (Shetland Sheepdog) 96

Rally Excellent A - Judge Ms Laurey Weiner
1. Gale Sheehan & Big Sweet Amy RA (Australian Shepherd) 95
2. Linda Hazirjian & Fox Run’s Nordic Snowbear RA (Golden Retriever) 86
3. Roxanne Fleming & Ruest’s Wildfire (Miniature Poodle) 85

Rally Excellent B - Judge Ms Laurey Weiner
1. Penny Shultz & Mythago’s Green Hawthorn CDX RA JH (Labrador Retriever) 98
2. Donald Johnson & Legacy’s Pequeno Oso Rojo CD RE (Australian Shepherd) 97
3. Alanna Kelly & MACH Belcroft Lightn Strikes CDX RE HSAs OF (Shetland Sheepdog) 96/ 1:34:42
4. Renelle Grajales & Cherry Vally’s Oreo Express CDX NAP NJP RE (Dalmatian) 96/1:46:10


Obedience - March 15, 2008
Novice A & B: Dr. Martin V. Haspel
Open A & B: Ms. Terri A Clingerman
Utility A & B: Mrs. Phyllis Broderick
Total Entry Limit: 128
Entries Close: Wed, February 27, 2008
revised Obedience Judging Program
Rally - March 16, 2008
Novice A & B: Laurey Weiner
Advanced A & B: Laurey Weiner
Excellent A & B: Laurey Weiner
Total Entry Limit: 120
Entries Close: Wed, February 27, 2008
Rally Judging Program
Note: Food and beverages will not be sold at these trials. There are multiple food establishments within 1 mile of the site.

Trial Secretary:

Margaret Stubbs
12 Meadowbrook Road
Weston MA 02493
tel: 781-894-4315
email: mstubbs222@aol.com

premium list

(free Adobe Reader required to view and print)



Return to CRDTC home page

Send E-mail to CRDTC